porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 13


 
 
2
 
1
 
 
 
Tomasz T.temat nr 308-059
visibility czytano 2 razy

Glony i mech na murze i dachówce


... Jakie kroki należy podjąć przy porażonym glonami i mchami murze (dotyczy także dachówki ceramicznej)?

Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: dachy dachówki bitumiczne dachówki blaszane - blachodachówki dachówki cementowe dachówki ceramiczne domy jednorodzinne domy ekologiczne domy energooszczędne domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe glony i porosty mech

Tomek warszawatemat nr 308-504
visibility czytano 385 razy

Blachodachówka i wiatroizolacja na dachu


Dobry wieczór. Mamy pytania o trzy kwestie - prośby do omówienie: rodzaj blachodachówki i rodzaj wiatroizolacji na pełnym deskowaniu. Konstrukcja dachu uniemożliwia położenie dachówki stąd poszukujemy dobrej blachy i wiatroizolacji.

1. Podoba nam się blachodachówka stalowa o gr. 0,5 mm i powłoce ochronnej cynkowo magnezowej (ZnMG) 120g/m2. Czy ma Pan doświadczenia z tym typem powłoki ochronnej? W załączeniu artykuł z Przeglądu budowlanego 2012 r. "Porównawcze badanie właściwości ochronnych powłok metalicznych dla blach stalowych". Czy lepiej zastosować ocynkowaną blachę o gr. 0,75 mm, która ma powłokę ochronną cynkową 275g/m2?

2. Pod blachodachówkę na dachu dwuspadowym ułożoną na pełne deskowanie jako wiatroizolację czy można dać papę zamiast foli wysoko paroprzepuszczalnej którą mam w projekcie? Który materiał jest lepszy na naszym dachu?

Jeśli właściwsza jest papa to proszę o uzasadnienie i wskazanie materiału i jego cech który wskazuje że jest najlepszy.
Jeśli folia/membrana to również proszę o wskazanie uzasadnienia do tego wyboru.
Dekarz zaleca zastosowanie MEMBRANY DACHOWEJ o gramaturze 170 lub 200 g/m². Prośba o recenzję tych produktów.

Podczas rozmowy wskazał Pan iż najlepsze wiatroizolacje produkuje TYVEK proszę o wskazanie który model najlepiej wybrać: z taśmą klejącą czy bez?

3. Podczas opiniowania projektu w detalu D3 i D4 wskazał Pan błędne zakończenie wiatroizolacji w strefie rynny. Proszę o wskazanie - rysunek/opis jak prawidłowo zakończyć w tym miejscu wiatroizolację.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe analizy cieplno-wilgotnościowe dachy dachówki blaszane - blachodachówki budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne porady inwestorom

Tomasz Pitemat nr 308-594
visibility czytano 197 razy

Dziwne ocieplenie dachu przez dewelopera


Witam,
kupiłem dom w zabudowie szeregowej. Zastałem takie warstwy ocieplenia ścian:
- blachodachówka, łaty, folia wiatroszczelna,
- 15 cm wełny szklanej,
- folia paroizolacyjna,
- 5 cm wełny,
- płyta k-g.
Z porównania z Pana książką widzę że jest to niewłaściwe ułożenie. Deweloper na początku stwierdził, ze trzeba będzie wszystko zrywać i wyjmować tak aby, folia izolacyjna została ułożona zaraz za płytą k-g bo tak jest w projekcie. Teraz wycofuje się z tego i twierdzi, że taka kolejność ocieplania jest stosowana w Niemczech.
Nie wiem co robić i czy zgodzić się na pozostawienie tego stanu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane dachy dachówki blaszane - blachodachówki porady inżynierom

diakon88temat nr 308-1061
visibility czytano 218 razy

Roboty dekarskie na dachu krytym blachodachówką - niekoniecznie poprawne


Niby to jeszcze nie skończone, jeszcze z dekarzem nie rozmawiałem, ale czuję tu bubel... Może się Pan wypowiedzieć? Bo coś mi nie pasuje to wykończenie blachy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki blaszane - blachodachówki błędy wykonawcze porady inwestorom

stanl12temat nr 308-1341
visibility czytano 571 razy

Ocieplenie ścian i dachu bez okapów


Ocieplenie murów na jesień.
1) Przymierzam się do ocieplenia murów już niedługo. Wszystkie ściany zewnętrzne stoją już od połowy maja. Czy to jest już bezpieczny czas aby już wykonać ocieplenie styropianem oraz zaciągnąć siatką z klejem przed zimą? Czy może potrzebne są pomiary wilgotności? Dwie ściany są takie które przy deszczach i odbijających się kroplach od rusztowań zawsze bardziej były narażone na wodę skapującą na nie.
2) Jastrychy będą przed zimą, tynki na wiosnę. Czy muszę grzać do jakieś temperatury z ocieplonymi murami. Będą bezpieczne jastrychy cementowe? Zastanawiam się czy grzać pompą przeciwzamrożeniowo lekko i wygrzać posadzkę przed zimą czy może wcale nie napełniać układu grzewczego (wszędzie podłogówka).
3) Czy zawsze biały i szary styropian będą miały taką samą lambdę w warunkach użytkowych czy może styropian w ciapki lub grafitowy renomowanej marki będzie miał te parametry jednak lepsze? Poleca Pan styropian z frezami? Dom energooszczędny?
4) Większe szpary w bloczkach wypełniać czymś? Jakąś masą?
5) Dach jest wg Pana analizy a pytanie dodatkowe mam czy potrzebny jest wlot pod okapem wysuniętym do wentylacji czy może wystarczy jak jest w rynnie wlot i wylot w kalenicy? Będzie wykonany ruszt od dołu płyty OSB a wszystko ocieplone styropianem.
6) Na co zwrócić uwagę przy pilnowaniu ekipy od ocieplania?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki blaszane - blachodachówki fizyka budowli ocieplenia wentylacja więźba dachowa porady inwestorom

INNOtemat nr 308-1430
visibility czytano 558 razy

Śniegołapy i płoty przeciwśniegowe na dachu


Panie Jerzy.
Chciałem poruszyć temat dotyczący zasad montażu śniegołapów. Nawet w poradach producentów są bardzo ogólnikowe informacje na ten temat, które mówią że:
1. Należy montować śniegołapy mijankowo w dwóch lub trzech rzędach w zależności od kąta dachu i rodzaju pokrycia.
2. Dodatkowo śniegołap nad oknem połaciowym. Nigdy pod żeby śnieg nie zalegał na oknie.
3. Dodatkowo nad wywiewką kanalizacji sanitarnej.
Moje pytania do poszczególnych punktów:
1. Do jakiego kąta, długości "krokwiowej" połaci dwie, a od jakiego kąta i dł. krokwiowej połaci trzy rzędy? Dlaczego na mijankę? Często widuje się połacie gdzie pierwszy rząd śniegołapów przy okapie jest na całej długości, a kolejne rzędy na mijankę.
2. Jak damy śniegołap nad oknem połaciowym to przysłonimy otwór wlotowy wentylacji dachu. Podejrzewam, że nie trzeba się tym przejmować bo krótkotrwałe zaślepienie otworów będą zawsze występować w zimie czy damy śniegołap czy nie.
3. Wydaje mi się że jeżeli wywiewka jest blisko kalenicy to nie ma potrzeby dawać śniegołapów. Jeżeli blisko okapu to już rozumiem (śnieg może ją urwać), ale gdzie mamy punkt graniczny kiedy trzeba, a kiedy nie?
Jeżeli to możliwe to proszę o jakieś bardziej szczegółowe informacje w tym temacie.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy dachówki bitumiczne dachówki blaszane - blachodachówki dachówki cementowe dachówki ceramiczne porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

sWhitetemat nr 308-1547
visibility czytano 344 razy

Wiatroizolacja o małym oporze dyfuzji, blachodachówka cynkowana ogniowo


Wg analiz C-W powinienem zastosować wiatroizolację dachu o oporze Sd < 0,014 m. Mam problem ze znalezieniem takiej membrany. W wielu przypadkach sprzedawany produkt różni się opisem z karta techniczna na stronie producenta, co znacznie utrudnia poszukiwania. Czy jest Pan w stanie polecić producenta posiadającego w sprzedaży taka membranę?

Dach planuje pokryć blachodachówką. Wspomina Pan o blachach cynkowanych ogniowo, ale nie udało mi się znaleźć takiej blachy, czy może Pan polecić taki produkt lub producenta?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachówki blaszane - blachodachówki wiatroizolacje porady inżynierom porady inwestorom

gryzlytemat nr 308-1710
visibility czytano 210 razy

Usuwanie zabrudzeń mleczkiem cementowym z dachu


Dzień dobry,
moim wykonawcom podczas czyszczenia miksokreta po wykonaniu jastrychów odpięła się rura od stojaka i zabrudziła cementem z wodą wszystko dookoła. Zabrudzenia z okien zmyłem od razu strumieniem wody i przetarciem szmatką. Dopiero po 5 dniach zauważyłem, że zabrudzony został także dach. Pokryty on jest matową blachodachówką w kolorze antracytu. Widoczne są jasne kropki z cementu na powierzchni ok 10m2. Miejscami prawie całkowicie pokrywają blachę. Po mocnym dociśnięciu mopa da się usunąć zabrudzenia. Nie chcę jednak ryzykować porysowania połaci. Czy powinienem w ten sposób usuwać te zabrudzenia, czy np użyć środków chemicznych przystosowanych do tego rodzaju zabrudzeń i powierzchni?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy dachówki blaszane - blachodachówki porady inwestorom

Marcinotemat nr 308-1846
visibility czytano 669 razy

Co o pokryciu dachów blachą wiedzieć trzeba


Dzień dobry,
pytanie laika, inwestora.
planuje pokrycie dachu w nowobudowanym domu jednorodzinnym (kąt dachu 37, dwuspadowy, około 300m2) blachą (blachodachówka, blacha na rąbek itp.)
Po przeglądnięciu wielu stron producentów zastanawiam się na jakie parametry takiego pokrycia trzeba zwrócić uwagę by dobrze dokonać wyboru:
- rodzaj blachy
- powłoki - jakie, czy warto,
- grubość
- kształt - może niektóre są problematyczne
- łatwość montażu - może niektóre są odporniejsze na błędy a inne ich nie wybaczają
- trwałość
- inne parametry które trzeba wziąć pod uwagę - jakie?
- producent godny polecenia?

Co Pan by wybrał?

dziękuje za odpowiedź
Marcin
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: architektura budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy dachówki blaszane - blachodachówki porady inwestorom

rzeszowiaktemat nr 308-1863
visibility czytano 338 razy

Konserwacja blachodachówki


Chciałem zapytać o sposoby konserwacji blachodachówki, w moim przypadku nowego dachu.
Sporo można znaleźć informacji o hydrofobizacji dachówki ceramicznej czy betonowej a jakie powłoki będą odpowiednie do blachodachówki? Tutaj zapewne problemem jest brak możliwości głębokiej penetracji wgłąb materiału środka hydrofobizującego.
Zależy mi zwłaszcza na ochronie przed bio porastaniem blachodachówki od strony północnej.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne dachy dachówki blaszane - blachodachówki porady inwestorom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.